Jak mądrze wybierać bajki online?

Dzieci uwielbiają oglądać filmy za darmo online. I nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem jednak, że są to mądre i wartościowe filmy. Oto zasady, którymi powinnaś się kierować, wybierając film dla synka czy córeczki.

telewizor photo

Wybieraj mądrze filmy i programy

– Wybieraj tylko filmy za darmo dostosowane do wieku twojej pociechy. Jeżeli film jest przeznaczony dla widzów dorosłych, to nie pozwalaj go oglądać dziesięciolatkowi! Wielu rodziców nie trzyma się tej zasady, twierdząc, że w ich obecności syn czy córka może bezpiecznie oglądać wszystko. To błąd! Twoja obecność nie zlikwiduje zagrożeń, na jakie narażone jest dziecko, gdy ma dostęp do nieodpowiednich dla niego treści. Będzie je chłonąć jak gąbka, wychodząc z założenia, że skoro mama i tata nie protestują, to znaczy, że wszystko jest w porządku. I następnym razem samo poszuka sobie podobnego filmu.

– Jeżeli masz wątpliwości, czy dany film jest odpowiedni dla twojego dziecka, postaraj się go obejrzeć. Wtedy będziesz miała pewność, że wszystko jest ok. Gdy nie masz na to czasu – a tak niestety bywa najczęściej – przeczytaj chociaż jak najdokładniejszy opis filmu, obejrzyj zajawkę w internecie. To ważne! Nie wszystkie bajki są przeznaczone dla dzieci tylko dlatego, że są bajką. Pamiętasz słynny „South Park”? Dorośli świetnie bawili się przy tej kreskówce. Ale żadem z nich nie chciał, żeby takie produkcje oglądało jego dziecko.

– Dobrym źródłem informacji o dobrych i złych filmach dla dzieci są inni rodzice. Podpytaj znajomych, jakie filmy pozwalają oglądać swoim dzieciom, zapytaj dlaczego. Możesz też poszukać opinii w internecie. Na forach internetowych dla rodziców nie brakuje opinii na temat dostępnych w sieci filmów dla dzieci. Rodzice tworzą nawet specjalne rankingi tytułów, które warto pokazać dzieciom i te, które trzeba absolutnie odrzucić. Warto skorzystać z tych sugestii. Ale uwaga! Niektórzy rodzice mogą reprezentować inny światopogląd i wychowywać dzieci według innych zasad niż ty. Weź to pod uwagę.

Unikaj programów z przemocą

– Odrzucaj filmy, które emanują przemocą. Mogą one tylko zaszkodzić dziecku, bo zaburzają jego prawidłowy rozwój emocjonalny. Kontakt z taki filmami sprawia, że dziecko staje się nerwowe, ma kłopoty z koncentracją a przez to nauką. Nie potrafi odróżnić, co jest dobre a co złe, myśli, że najlepszym sposobem na rozwiązywanie wszelkich problemów jest siła. To powoduje, że ma kłopoty z nawiązywaniem prawdziwych przyjaźni, bo inne dzieci po prostu go nie lubią.

– Unikaj filmów przeładowanych wymyślnymi efektami specjalnymi. Dorosłym często trudno za nimi nadążyć a co dopiero dzieciom? Zwłaszcza dla małych dzieci wybieraj spokojne bajki, w których nie ma zbyt wielu wątków, a historia bohatera toczy się powoli. To sprawi, że maluch zapamięta treść i będzie umiał o niej opowiedzieć, czegoś się nauczy. Ao to przecież w oglądaniu bajek i filmów dla dzieci chodzi!

– Postaw przede wszystkim na filmy, które nie służą tylko rozrywce, ale przekazują ważne, pouczające treści. Uczą pozytywnych zachowań, empatii, pokazują, jak prawidłowo reagować w określonych sytuacjach, czego nie należy robić. W przypadku małych dzieci świetną propozycją są bajki terapeutyczne. Zostały one stworzone z myślą o rozwiązywaniu konkretnych dziecięcych kłopotów. Ich bohaterowie borykają się z trudnościami, z którymi zmierzyć się muszą na co dzień dzieci: kłopotami w szkole, przedszkolu, na podwórku, czy w rodzinie. Podsuwają rozwiązania w kwestiach relacji międzyludzkich, nocnych lęków, strachu przed wizytą u lekarza, czy właściwego odżywiania. Dzieci chętnie je oglądają, bo utożsamiają się z bohaterami, którzy są tacy, jak one.

– W poszukiwaniu filmów dla dziecka nie skupiaj się jedynie na filmach fabularnych. W sieci na szczęście nie brakuje serwisów i kanałów, które oferują za darmo bardzo ciekawe i pożyteczne filmy dokumentalne i edukacyjne. Wystarczy wpisać np. frazę: filmy przyrodnicze dla dzieci u już wyskakują propozycje. Takie filmy mogą pomóc dziecku rozwijać zainteresowania i pasje, a także sprawić, że podciągnie się w nauce. Telewizja internetowa oferuje pakiet specjalnie dobranych pozycji telewizyjnych dla najmłodszych widzów.