“Django” – odbiór filmu na świecie

W 2012 roku na ekrany światowych kin wszedł film Quentina Tarantino zatytułowany “Django”. Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to na amerykańskiej ziemi nie brakowało niewolników i łowców głów. I właśnie dwaj przedstawiciele tych grup społecznych są głównymi bohaterami filmu. Doktor King Schultz i czarnoskóry niewolnik Django – bo o nich tu mowa – łączą swoje siły, aby osiągnąć dwa podstawowe cele: złapać bandytów ściganych listami gończymi oraz odnaleźć uprowadzoną żonę Djanga. W ten oto sposób widz otrzymuję historię charakterystyczną dla Tarantina – wartką, szybką, błyskotliwą, brutalną, z zaskakującymi zwrotami akcji i z niemałą dawką humoru. To wszystko sprawia, iż film zdobywa wielu wielbicieli na całym świecie. Ma to odzwierciedlenie w osiąganych zyskach – już w pierwszym dniu wyświetlania było to około 30 milionów dolarów, natomiast po roku od premiery zyski przekroczyły 400 milionów dolarów. To oczywiście nie wszystko. Obraz Tarantina został też doceniony przez krytykę filmową oraz jurorów międzynarodowych konkursów i przeglądów filmowych.

tablet photo

Recenzje krytyków filmowych

“Django” Quentina Tarantino w większości przypadków uzyskał pozytywne recenzje krytyków filmowych – i to zarówno w samych Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Zdecydowana większość recenzentów podkreślała wymiar etyczny filmu, czyli pokazanie prawdziwego wymiaru niewolnictwa oraz złamanie pewnego tabu na ten niezbyt chlubny etap amerykańskiej historii. Co więcej – spora część recenzentów pisała wprost, iż film Tarantino uderza w niewolnictwo i krytykuje to, co się działo w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Dodatkowo krytycy filmowi docenili w filmie błyskotliwe i pełne humoru dialogi, wartką akcję, parodystyczne podejście do westernu czy świetne kreacje aktorów (wśród których na szczególną uwagę zasługuje wielka czwórka: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson i Leonardo DiCaprio) – czyli wszystko to, co jest tak charakterystyczne dla stylu amerykańskiego reżysera. Jednocześnie podkreśla się epatowanie brutalnością, sporą dawkę przemocy i lejącą się krew, co niektórzy recenzenci uznali za wadę. Jednak warto tu przypomnieć, iż te ostatnie cechy są typowe dla Tarantino – i film “Django” nie stanowi tu żadnego wyjątku.

Nagrody filmowe przyznane filmowi

Duża popularność wśród widzów oraz przychylne recenzje krytyków filmowych sprawiły, iż film “Django” otrzymał sporą ilość nagród filmowych. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić: Oscar, Złoty Glob czy BAFTA ( w każdym z tych przypadków nagroda została przyznana za najlepszy scenariusz i za najlepszą kreacje aktora drugoplanowego). Dodatkowo film Quentina Tarantino został wyróżniony nagrodami Saturna, Czarnej Szpuli, Złotej Szpuli i MTV Movie Awards. “Django” został też doceniony za granicą, czego dowodem jest Międzynarodowa Nagroda AACTA za najlepszy scenariusz zagraniczny.

Django” Quentina Tarantino to film niezwykle ciekawy, barwny, oryginalny i nieszablonowy. I dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. A dodatkową zachętą do jego obejrzenia niech będzie fakt, iż jest dostępny w legalnej telewizji internetowej.