Lekcja historii z serialem “Czarnobyl” – gdzie obejrzeć go po polsku?

Serial „Czarnobyl” odświeża pamięć o tragedii, która wydarzyła się w 1986 w ukraińskiej elektrowni jądrowej. Gdzie można zobaczyć odcinki serialu w polskiej wersji?

O czym opowiada miniserial historyczny „Czarnobyl”?

Wiele osób wciąż pamięta wybuch w reaktorze w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – w końcu nie było to aż tak dawno temu, bo w kwietniu 1986 roku. Jednak najmłodsi millennialsi i przedstawiciele jeszcze młodszej Generacji Z usłyszą o tej katastrofie już tylko w szkole lub od starszych znajomych czy rodziny. Pamięć o tragedii wskrzesza jednak również miniserial „Czarnobyl”, który szturmem wziął zarówno wszelkie serialowe rankingi, jak i gale rozdania nagród. Twórcy przedstawili w nim chwile poprzedzające katastrofalny wybuch, reakcje osób znajdujących się wtedy w pobliżu, a także późniejsze reakcje i działania sowieckiego rządu, który z awarią poradził sobie w niezbyt kompetentny sposób, powodując tylko kolejne szkody.

„Czarnobyl” to serial, którego odcinki przedstawiają przede wszystkim związane z katastrofą losy trzech postaci – radzieckiego chemika Walerija Legasowa (w tej roli Jared Harris), sowieckiego działacza partyjnego Borisa Szczerbiny (granego przez Stellana Skarsgårda) oraz fizyczki nuklearnej z Mińska, Ulany Komczuk (Emily Watson). Dwie pierwsze postaci faktycznie istniały, trzecia jest postacią fikcyjną, która w „Czarnobylu” reprezentuje naukowców, którzy rzeczywiście przeprowadzali badania i interesowali się następstwami wybuchu oraz działaniami państwa, związanymi z minimalizacją strat.

Czy „Czarnobyl” to serial historyczny na wysokim poziomie?

Natychmiast po premierze Internet i media zalała fala przychylnych recenzji zarówno znawców kina i telewizji, jak i miłośników-amatorów. Obsada serialu, która zaprezentowała aktorstwo najwyższej klasy, jest w dużej części odpowiedzialna za sukces produkcji. W recenzjach zwraca się też uwagę na zapierające dech w piersiach i niezwykle realistyczne zdjęcia, a także nastrojową i emocjonalną muzykę oryginalną autorstwa Islandki Hildur Guðnadóttir. Osoby zachwycające się produkcją zwracają też uwagę na wartość historyczną „Czarnobyla” – twórcy odświeżyli historię, która wstrząsnęła światem ponad 30 lat temu, przypominając ją tym, którzy żyli w 1986 roku, a także opowiadając ją – być może po raz pierwszy – młodym ludziom, którzy nie przekonali się na własnej skórze, jakie konsekwencje wiązały się z awarią reaktora.

„Czarnobyl” zdobył też mnóstwo prestiżowych nagród, zarówno za aktorstwo i scenariusz, jak i zdjęcia, muzykę, a nawet charakteryzację. Nie tylko więc krytycy i miłośnicy filmów i seriali uznali produkcję za godną uwagi, ale również filmowe i telewizyjne zrzeszenia przyznające nagrody i nominacje.

„Czarnobyl” online po polsku. Gdzie oglądać?

Łatwy dostęp do filmów i seriali w Internecie, bez względu na godzinę i miejsce, w którym się przebywa, to ceniona przez widzów cecha platform streamingowych – szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele osób decyduje się na pozostanie w domach, jeśli mają taką możliwość. „Czarnobyl” to serial, który można znaleźć w języku polskim na platformie IPLA. Wszystkie pięć odcinków, z których każdy trwa około godziny, można oglądać o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu oraz mogąc zatrzymywać w każdym momencie, by potem w każdym momencie wrócić do oglądania od sceny, na której się skończyło. Jeśli chcemy obejrzeć ten serial, to z całą pewnością wyszukamy frazę “Czarnobyl” serial odcinki. Warto pamiętać o legalności portali streamingowych.laptop photo