Telewizja internetowa. O czym warto wiedzieć?

Jeśli chcesz oglądać treści telewizyjne przez Internet w domu za pomocą telewizji internetowej – niezależnie od tego, czy są one transmitowane na żywo, czy z opóźnieniem – masz kilka opcji. Każda z nich pozwala oglądać programy i filmy online, gdzie tylko chcesz i kiedy chcesz.

Telewizja internetowa – opcje

Jeśli przyjrzysz się bliżej telewizji internetowej i potencjalnym dostawcom, szybko przekonasz się, że termin ten nie odnosi się tylko do jednej technologii. Czasami jest używany jako synonim różnych sposobów oglądania telewizji w Internecie. Telewizja internetowa to ogólna nazwa wielu usług.

Tak zwane strumieniowanie staje się coraz bardziej popularne. Odpowiednie usługi online, takie jak Netflix, Amazon Prime i inne legalne telewizje internetowe, zapewniają swoim użytkownikom szeroki zakres treści telewizyjnych w kraju i za granicą – zwykle za opłatą miesięczną. Aby móc przesyłać strumieniowo filmy i seriale, w tym produkcje własne, bez wcześniejszego pobierania plików, wystarczy urządzenie kompatybilne z Internetem i rejestracja u odpowiedniego dostawcy. Po tym możesz swobodnie oglądać filmy online, kiedy chcesz.

Ponadto istnieją również oferty przesyłania strumieniowego, dzięki którym można oglądać krajowe i zagraniczne stacje telewizyjne – połączenie kablowe nie jest już tu konieczne, wystarczy komputer lub urządzenie mobilne. Dostawcy zapewniają program z kanałów telewizyjnych, w czasie rzeczywistym, między innymi za pośrednictwem aplikacji. Czasami treść jest nie tylko na żywo, ale można ją również przywołać w późniejszym terminie. Ceny ofert przesyłania strumieniowego często zależą od jego zakresu: oprócz bezpłatnych taryf standardowych możliwe są również droższe pakiety premium. Wielu dostawców wabi swoich klientów darmowym miesiącem próbnym, po którym przypada miesięczna opłata. Warunkiem przesyłania strumieniowego na żywo bez szarpania i buforowania jest wystarczająco szybkie połączenie internetowe od 16 000 kbit / s.

Zalety bibliotek multimedialnych

Coraz więcej publicznych i prywatnych nadawców publikuje również swoje treści online za pośrednictwem bibliotek multimediów bezpłatnie. Tam zwykle można ich używać tylko przez określony czas, ale zawierają także formaty, które nie są nadawane w konwencjonalnym programie. Bezpłatne strumieniowanie na żywo stacji za pośrednictwem odpowiedniej strony głównej jest już możliwe w wielu przypadkach. Czasami ta forma jest udostępniana za pośrednictwem IPTV. Korzysta z tej samej linii co Internet i telefon stacjonarny. Pamiętaj. Może to prowadzić do ograniczeń jakości, jeśli wszystkie trzy usługi będą używane jednocześnie. Dlatego warunkiem potrójnego odtwarzania w jakości HD jest taryfa DSL o minimalnej prędkości 16 Mbit na sekundę. Nie wszystkie prędkości DSL są dostępne na każdym obszarze. Dostęp do sieci powinien być też nieograniczony. Inaczej jeśli przekroczona zostanie pewna – zazwyczaj miesięczna – ilość danych, te zostaną ograniczone. Niektórzy dostawcy rozważają obecnie takie ograniczenie dzięki taryfom DSL. Dlatego wskazane jest sprawdzanie szczegółów taryfy, czy taka obniżka jest przewidziana umownie. Takie oferty są szczególnie polecane tym, którzy potrafią bardzo dobrze oszacować zużycie danych i wiedzą, że nie przekraczają odpowiedniego miesięcznego wolumenu.